Odhaleny prodeje předních českých her a tržby dvou největších tuzemských obchodů jsou dost rozdílné

Na internetu se hráči často ptají na prodeje her v České republice a na prodejní úspěch jednotlivých her. Dnes si na obě témata malinko posvítíme. Nejprve si řekneme čísla prodejů nejúspěšnějších her vyrobených v naší krásné zemi a pak skočíme na tržby dvou největších tuzemských obchodů, které jsou překvapivě dost rozdílné.

Troufnete si hádat nejprodávanější české hry? Jsem si jist, že spousta z vás by řekla Mafia 1 nebo Mafia 2. Ano, mafiánské akční open-world dobrodružství v seznamu sestaveném serverem ihned.cz figuruje také, ale není nejprodávanější. Podle zmíněného webu jsou nejúspěšnějšími hrami Arma 3 od Bohemia Interactive a Euro Truck Simulator 2 od SCS Software. Oba tituly mají na kontě shodně 6,5 milionu prodaných kusů. Příznivce kamionových simulátoru pak potěší, že American Truck Simulator má za tři roky na trhu na kontě 1,5 milionu prodaných kopií.

[reklama]

Další v pořadí je povedený budovatelský vesmírný sandbox simulátor Space Engineers, jenž 28. února 2019 byl dokončen a po letech vyšel v plné verzi na Steamu, kde se prodalo 3 miliony kusů. V Keen Software House mohou bez dalších obav pokračovat v práci. O třetí místo se vesmírná hra dělí s Mafií 2 od studia 2K Czech a známého Dana Vávry, která má rovněž tři miliony. O milion méně má skvělá a do dnes nezapomenutelná Mafia: The City of Lost Heaven a stejně je na tom loňské středověké RPG Kingdom Come: Deliverance právě od Vávry a týmu Warhorse Studios. Pražskou firmu Warhorse nedávno koupila společnost THQ Nordic.

Posledním uváděným titulem je Factorio s budováním a vytvářením automatizovaných továren k výrobě předmětů. V předběžném přístupu se nachází od února 2016 a prý se prodalo 1,7 milionu.

Na nejprodávanější světové hity ani jedna z českých her nemá. Grand Theft Auto V od Rockstar Games přeskočilo 100 milionů a třeba u nás oblíbený Zaklínač 3: Divoký hon (v originále The Witcher 3: Wild Hunt) má 25 milionů. Možná se pokračování Kingdom Come za pomoci THQ Nordic na tyhle pěkná čísla dostane, i když středověké RPG s náklonem na historii a určitou přesnost není tak žádoucí jako fantasy dobrodružství od CD Projektu RED.

Tržby dvou největších tuzemských obchodů jsou dost rozdílné

České obchody ani místní distributoři nezveřejňují čísla prodaných her nebo konzolí, přestože se o tahle čísla dost lidí zajímá a jak vidno z přístupu Sony, která lokalizuje každou větší exkluzivitu na PS4 (God of War, Spider-Man, Detroit: Become Human, Days Gone), nejsou zanedbatelné. Jedno vodítko tu máme. Dva největší tuzemské obchody odkryly karty a my víme, že JRC má od 1. února 2017 do 31. ledna 2018 tržby 538,3 milionu korun a zisk činil 10,5 milionu korun. Tržby JRC vzrostly – v předchozím roce byly 526,2 milionu, ovšem zisk byl 12,9 milionu.

„JRC očekává, že za další rok vyroste o čtyři až šest procent. Kromě organického růstu chce využít rozvoj maloobchodní sítě nebo doplňkového herního sortimentu. Doposud mělo JRC v Česku 32 kamenných prodejen. Další pak skrze JRC SK provozuje na Slovensku, kde došlo k odkupu sítě Brloh,“ informuje Lupa.cz.

Druhý největší obchod v České republice, Xzone.cz, má tržby mnohem menší. Přestože v roce 2015 se Xzone spojilo s GameExpres.cz a GameExpres.sk, má do 31. března 2018 obrat 110,4 milionu korun, předtím 144,4 milionu.

JRC a Xzone mají podobné ceny her a produktů. JRC se daří ulovit sběratelské edice a budovat svou síť kamenných prodejen, zatímco Xzone se více soustředí na dárky k předobjednávkám, digitálním produktům a merchandisingu. Dříve Xzone podporoval vznik fanouškovských češtin do PC her a nabízel je po určitou dobu exkluzivně pro své zákazníky.


Zdroje: ihned.cz a lupa.cz

, , , , , , , , , , ,

[reklama]
[reklama]

Komentáře