Čeští vývojáři hry Factorio žádají po šedém prodejci částku 150 tisíc korun

Po měsících a letech se znovu rozjíždí boj proti šedým prodejcům digitálních klíčů. Vývojáři a vydavatelé kvůli nekalým praktikám přicházejí o značné části příjmu, a navíc často musí řešit nepříjemnosti s vrácením peněz, což je stojí další peníze. Nepříjemnou kauzu na začátku července otevřel Mike Rose, zakladatel britské vydavatelské společnosti No More Robots, který hráčům vzkázal, že pokud si hodlají koupit hru u šedých prodejců jako je G2A, tak ať raději hru ukradnou. Rose podpořili další vývojáři. Mezi nimi se nově objevilo o malé české nezávislé studio Wube Software, které stojí za celosvětově úspěšnou hrou Factorio. I tvůrci této budovatelské strategie doporučují hráčům to samé.

G2A se nařčení brání a v prohlášení se snaží všem vysvětlit, jak vlastně funguje. Ve zkratce jde o online tržiště, kde každý může prodávat digitální kódy her. A právě v tom je ta potíž. Spousta klíčů pochází z ukradených kreditních karet a když majitel karty zažádá svou banku o vrácení peněz z nakoupených klíčů, tak peníze musejí vrátit sami vývojáři, případně vydavatel dané hry, nikoliv prodejce nebo G2A.

[reklama]

„V roce 2016 jsme řešili spoustu problémů týkajících se chargebacků a podvodů. Při průměrném poplatku ve výši přibližně 20 dolarů za chargeback odhadujeme, že jsme zaplatili přibližně 6600 dolarů,“ odhalují skutečnost se šedým prodejem digitálních klíčů zástupci Wube Software. Nesmíme zapomínat, že to bylo v roce 2016, tedy v době, kdy Factorio vyšlo na Steamu. Dnes je hra celosvětově známá a může jít tedy o mnohem vyšší částku než uváděných 6600 dolarů (v přepočtu 150 tisíc korun). I když od té doby vývojáři udělali v distribuci klíčů několik změn, aby se problém neopakoval.

[reklama]

Wube Software jsou jedním z mnoha studií, které využilo nabídky G2A. Tohle online tržiště nabízí všem vývojářům možnost zažádat si o vrácení peněz. Poškozeným má G2A vrátit desetinásobek toho, kolik museli na poplatcích zaplatit ze svého. „Napsali jsme G2A e-mail ohledně jejich slibu z minulého týdne. Máme seznam všech klíčů, které jsme museli deaktivovat, protože byly zakoupeny nelegálně. Na náš e-mail (před 2 dny) zatím neodpověděli.“

Než dojde odpověď o G2A, zamýšlejí se čeští Wube Software nad tím, kde se klíče od hry Factorio v online tržišti vzaly. Podle nich je možné, že jde o nákup hry v jiné zemi, kde je hra levnější. Další možností je, že někdo koupil více klíčů, když byla hra ve slevě (před rokem hra stála 20 dolarů) a nyní je prodává za vyšší cenu. Jako příklad je uveden nákup tisícovky klíčů, které po roce je možné prodat se ziskem 5000 dolarů, v případě, že klíč prodá za 25 dolarů. I v takovýchto případech jde ale o nelegální obchod, který porušuje pravidla Steamu, kde se klíče aktivují. Prodejci tedy obcházejí pravidla a nepříjemně zasahují do rozpočtu vývojářů, což zejména u těch menších je velký problém.

Když si vezmeme, že malé studio Wube Software odhaduje částku na 150 tisíc korun, tak jaká čísla musejí být například u Ubisoftu (vydavatel Assassin’s Creed, Watch Dogs, The Division, The Crew)? Nad tím raději nebudeme ani přemýšlet.

Factorio je hra o budování a vytváření automatizovaných továren k výrobě předmětů vzrůstající složitosti v nekonečné 2D světě. Při navrhování Vaší továrny použijte představivost, kombinujte jednoduché prvky do důmyslných struktur a nakonec ji ochraňujte před tvory. Hra vyšla s českými titulky a prodává se na Steamu za 25€. Celosvětově se prodalo kolem dvou milionů kusů.


Zdroj: factorio.com

, , ,

[reklama]
[reklama]

Komentáře