Konzole PlayStation 5 a Xbox Scarlett budou společnosti Sony a Microsoft dotovat, odhaduje známý analytik

Po odhalení základních specifikací nové generace konzolí PlayStation a Xbox přicházejí na řadu úvahy o koncové prodejní ceně. Víme, že obě herní konzole budou disponovat rychlým SSD diskem a speciálními verzemi procesoru a grafického čipu od firmy AMD, aby posunuly herní zážitek na novou úroveň a nejlépe nabídly hraní v rozlišení 4K při minimálních 60 snímcích za sekundu. Jejich středobodem bude „eliminace“ obrazovek s načítáním hry.

Za jakou cenu mohou obě společnosti své konzole prodávat? Sony ani Microsoft nebude chtít zůstat pozadu za svým konkurentem a ani jedna ze společností nepůjde do rizika, aby svou konzoli prodávala dráž. Známý analytik Michael Pachter tvrdí, že díky specifikacím obou konzolí by se mohly prodávat za 500 dolarů (11 400 korun), ale Microsoft oznámí cenu nového Xboxu na 399 dolarů (9000 korun) a Sony bude tento krok přirozeně následovat. Ani jedna z firem si podle Pachtera nemůže dovolit prodávat svou konzoli dráž než úhlavní rival.

[reklama]

Sony o ceně PS5 dříve uvedla, že bude „atraktivní“ pro zákazníky vzhledem k nabízeným možnostem. Microsoft zase mluvil o ceně nového Xboxu s pracovním označením Projekt Scarlett jako o důležitém faktoru. Obě konzole se tak mohou prodávat pod cenou, což znamená, že je budou společnosti dotovat a mít zisk z prodeje svých her a provizí z prodeje her jiných firem. To není v herním průmyslu nic nového. Microsoft by se ale mohl všemu vyhnout a nabídnout dvě verze své konzole – jednu levnější a druhou dražší s lepším hardwarem – jako je tomu teď: Xbox One S a Xbox One X. O takové možnosti se dříve spekulovalo. Možná by se rozdělení nové generace nebránila ani Sony, která má v současné době na trhu PS4 Slim a výkonnější PS4 Pro.

Prodejní cena v České republice se od aktuálního kurzu bude lišit. Je k ní nutné přičíst daň a další náklady. Pokud bude v zahraničí cena stanovena na 399 dolarů (9000 Kč), respektive na 399 eur (10 200 Kč), tak u nás mohou být konzole prodávány od 10 500 Kč. Přesně za takovou cenu se prodávala v den vydání PlayStation 4.

Základní specifikace nové generace PlayStationu

[reklama]

Hlavní architekt nové generace PlayStationu Mark Cerny před časem poodhalil novou konzoli. Podle jeho slov je důležitý SSD disk, který zrychlí načítání her a de facto eliminuje obrazovky s načítáním. Prioritou je 4K rozlišení, ale podporováno bude i rozlišení 8K. Potvrzena byla podpora ray tracingu v reálném čase a vlastní jednotka určena pro prostorový 3D zvuk. Konzoli bude pohánět osmijádrový procesor třetí generace Ryzen od AMD na nové 7nanometrové mikroarchitektuře. Grafiku má na starost speciálně upravený čip Radeon Navi.

Sony nepočítá s vydáním nové verze PlayStation VR. PS5 bude kompatibilní se současnou verzí headsetu virtuální reality a stejně tak i s hrami z PS4.

Základní specifikace nové generace Xboxu

Microsoft minulý týden na E3 v Los Angeles hovořil o specifickém procesoru AMD architektury Zen 2, upraveném grafickém čipu od AMD a operační paměti GDDR6 s vysokou propustností. Konzole má být schopna nativního rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu, případně i 120 FPS. Nová generace SSD disku má být 40x rychlejší než současné konzole, počítá se s podporou ray tracingu v reálném čase a až 8K rozlišením (pravděpodobně pro přehrávání filmů).

PlayStation 5 a Xbox Scarlett očekáváme na trhu koncem roku 2020. Co od nové generace konzolí požadujete?


Zdroj: gamingbolt.com

, , , , ,

[reklama]
[reklama]

Komentáře