Německo mění kontroverzní opatření. Česká hra Attentat 1942 vychází v zemi i navzdory nacistické symbolice

Možná už jste slyšeli o české počítačové hře Attentat 1942, která vypráví příběhy z období nacistické okupace Československa z pohledu lidí, kteří okupaci zažili. Hra je založena na filmových rozhovorech, interaktivních komiksech a autentických historických záběrech. Hra byla vyvinuta na Filozofické a Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. A právě tam mohou bouchnout šampaňské.

Attentat 1942 včera oficiálně na německém trhu vyšel. Stalo se tak téměř po ročním čekání. Úřad USK, který počítačové hry před uvedením na německý trh schvaluje, se musel držet kontroverzního vládního opatření zbraňujícímu zobrazování nacistických symbolů v počítačových hrách. Toto opatření už naštěstí neplatí a jednotlivé hry s nacistickou symbolikou budou posuzovány samostatně s ohledem na jejich společenskou přijatelnost.

[reklama]

Attentat 1942 je první počítačovou hrou s nacistickou symbolikou, která po změně pravidel vyšla na německém trhu.

„Odstraňovat nacistickou symboliku z vážné hry o hrůzách nacismu by bylo absurdní. Snažili jsme se vytvořit příběhy a postavy lidí tak, aby co nejvíce respektovaly realitu protektorátu, včetně dobových předmětů a archivních záznamů,“ vysvětluje Jakub Gemrot z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí programátor projektu.

[reklama]

„Vítězství Attentatu 1942 na festivalu A MAZE bylo důležitým krokem k oficiálnímu uznání počítačových her v Německu jako kulturního média, které je posuzováno stejně jako ostatní umělecké formy,“ doplňuje Thorsten S. Wiedemann, zakladatel a umělecký ředitel festivalu A MAZE. Úřad USK nedávno udělil povolení nejméně dvěma dalším vážným historickým hrám, které obsahují symboliku Třetí říše. Prozatím nevydaný titul Through the Darkest of Times, zpracovávající občanský odboj v Berlíně během nacistické vlády, obdržela hodnocení pro demoverzi určenou pro německou herní konferenci Gamescom. Stejné hodnocení úřad přidělil mobilní a tabletové hře My Child Lebensborn o výchově dítěte vojáka nacistické armády v poválečné společnosti.

Attentat 1942 vypráví příběhy z období protektorátu z pohledu lidí, kteří okupaci zažili. Hra je založena na filmových rozhovorech, interaktivních komiksech a autentických záběrech. Postavy ve hře a jejich příběhy jsou fiktivní, ale byly vytvořeny na základě historického výzkumu a dobových svědectví. “Attentat 1942 ukazuje, jak hluboký dopad měla válka a nacistická totalita na životy obyčejných lidí. Hráčům umožňuje ponořit se do živých vzpomínek na ne až tak vzdálenou minulost, do příběhů osobních tragédiích, ale také okamžiků neuvěřitelné odvahy,” říká Vít Šisler, vedoucí projektu a hlavní herní designér.

Pokud jste hru Attentat 1942 ještě nehráli, tak ji můžete zakoupit na Steamu a Humble Store pro PC a Mac. Hra obsahuje české titulky i zvuk.

, , , ,

[reklama]
[reklama]

Komentáře