Pro nový PlayStation je důležitý SSD disk, který zrychlí načítání her, uvedl hlavní architekt konzole

Zbrusu nový procesor, grafický čip šitý na míru potřebám konzole, rychlé operační paměti… Vše důležité věci, ale tou nejzásadnější pro novou generaci PlayStationu (nástupce PS4 a PS4 Pro) je SSD disk, který zrychlí načítání her. Uvedl to hlavní architekt Mark Cerny, muž stojící za současnou PS4 má na starost i PS5 a hodlá pokračovat v nastoleném trendu, tedy architektuře podobné počítačům.

Mark Cerny je první osobou ze Sony, která se o PlayStation 5 oficiálně rozpovídala. Do kanceláře v hlavním sídle Sony usedl redaktor magazínu Wired, aby se dozvěděl první zásadní informace. Nejsou konkrétní, ale něco málo jsme se o nové generaci konzolí dozvěděli. SSD disk má výrazně zrychlit načítání her. Mark Cerny to demonstroval na příkladu z PS4 hry Spider-Man. Na PS4 Pro trvalo rychlé cestování přes celý Manhattan rovných 15 vteřin. Na vývojové verzi PS5 přesun zabral pouhých 0,8 vteřin. Hlavní architekt označuje blíže nespecifikovaný SSD za disk rychlejší než ty, které jsou běžně dostupné pro PC. Z rychlosti přenosu dat budou těžit nejen hráči, ale i vývojáři. Ti mohou tvořit náročnější a velkolepější scény, stejně tak jít do rozlišení obrazu 8K. Prioritou pro Sony je stále aktuálnější 4K. O FPS (snímky za sekundu) nic nevíme.

[reklama]

Architektura konzole je důležitá. Nový PlayStation, o kterém Cerny nemluví jako o PS5 (ale jako o next-gen), pohání osmijádrový procesor třetí generace Ryzenu na nové 7nanometrové mikroarchitektuře. Grafiku má na starost speciálně upravený čip Radeon Navi, umožní podporu sledování paprsku v reálném čase (ray tracing). Konzole je vybavena také vlastní jednotkou určenou pro prostorový 3D zvuk, aby se konečně audio pohnulo z místa. Cerny byl jako hráč frustrovaný, že se kvalita zvuku mezi PS3 a PS4 moc nezměnila, což chce s novým a výkonnějším hardwarem změnit.

Nová generace PlayStation si bude rozumět s hrami z PS4, bude kompatibilní a bez problému na ní spustíte starší hry. Nadále se počítá s PlayStation VR, aktuální headset bude na PS5 podporován a v budoucnu pravděpodobně dorazí jeho nová verze – o té se Cerny přímo nezmínil. Konzole nebude pouze digitální, ale bude mít mechaniku. A jisté je, že v letošním roce se PS5 nedočkáme, reálný už je ale rok 2020.

,

[reklama]
[reklama]

Komentáře