Virtuální headset od studia Valve bude kvalitní, ale s cenou přes 27 tisíc korun jen pro opravdové nadšence

Firma Valve, která provozuje Steam a přinesla nám legendární hry jako Half-Life, Portal nebo Left 4 Dead, představila headset Index určen pro virtuální realitu. Z dostupných parametrů a ceny bude soupeřit s HTC Vive Pro.

Valve Index za 1 079 eur (přes 27 tisíc korun) je určen pro opravdové nadšence, kteří mají dostatečně výkonný počítač, stejně jako HTC Vive Pro, jenž má ještě o něco vyšší cenu. Za odměnu jim přinese virtuální realitu v nejvyšší kvalitě, jedinečný obraz, unikátní řešení audia a pohodlí.

[reklama]

„Posunutím hranic zobrazovacích, zvukových a ergonomických technologií se nám podařilo vytvořit nejlepší VR headset svojí třídy,“ uvedlo Valve a připravilo pro svůj nový projekt dva RGB LCD displeje s rozlišením 1440×1600. Ty mají v porovnání s OLEJ zajišťovat o 50 % více subpixelů a třikrát vyšší faktor plnění znatelně redukující viditelnost „sítě“ pixelů. Displej headsetu podporuje frekvenci 120 Hz, je ale plně kompatibilní i s 90 Hz a vývojáři toužící po experimentech mohou zkusit i 144 Hz.Vlivem velmi krátkých dob osvětlení (v závislosti na snímkové frekvenci 0,330–0,530 ms) má zůstat obraz ostrý za každé situace, ať už hýbete hlavou, nebo stojíte nehnutě na místě. Řečí čísel jde až o pětinásobné zlepšení oproti první generaci VR headsetů, uvádí Valve a mluví o upravitelném zorném poli. Jejich headset se má pyšnit o 20° širším zorným polem než zařízení HTC Vive.

[reklama]

Čočky jsou dvouprvkové a na míru vyrobené pro maximalizující zorné pole, aniž by došlo ke zkreslení okrajů. Díky vysoké geometrické stabilitě navíc nebudou při rozhlížení se jenom očima (ne celou hlavou) zkresleny ani tvary. Displeje a čočky headsetu nejsou kolmo k očím uživatele, nýbrž o 5 stupňů naklopeny do stran, což zajišťuje vyrovnání vnitřního a vnějšího zorného pole.

Valve pro Index připravilo inovativní řešení šíření zvuku s odsazenými sluchátky, které evokují okolní ozvučení. Při hraní si nemáte připadat, že jde jenom o „hlasy ve vaší hlavě“. Mezi mřížkovými panely jsou vložené kompozitní reproduktory pro ultra blízký poslech. V porovnání s běžnými sluchátky mají nabídnout plný frekvenční rozsah s 180stupňovým rozptýlením, což zaručuje vysoce kvalitní a věrný prostorový zvuk.

Při hraní s Valve Index nemá docházet k žádnému fyzickému kontaktu, nic vás nebude omezovat ani při delších herních relacích. Pro ještě lepší pohodlí je možné si pozici sluchátek plně nastavit. Díky tomu všemu je Index určen pro každého – headset lze upravit podle velikosti hlavy, úhlu tváře, pozice uší a samozřejmě také rozteče zornic.

Do čela headsetu je vsazena dvojice vnějších RGB kamer s globální závěrkou, abyste mohli vidět, co se děje před vámi. Valve si od RGB kamer slibuje různé aplikace od počítačových nadšenců. Aplikace pro pohled ven je prý jen začátkem.

Pro Valve Index připravili technici vlastní ovladače, od základu navržené pro přesné sledování veškerých pohybů rukou a přirozené ovládání virtuální reality.

„Interagujte s prostředím, objekty a lidmi stejně jako v reálném světě. Ovladače Valve Index kombinují vstupy z pokročilých senzorů, a odemykají tak ve virtuální realitě dveře k novým, dříve netušeným možnostem, uvádí Valve. Tady nemáte žádná tlačítka narušující věrohodnost virtuální reality. S ovladači od Valve se můžete natáhnout, vzít herní objekt přímo do ruky a pak jej zase upustit natažením prstů. A stejně snadno můžete dát spoluhráči palec nahoru!,“ zní popis nových ovladačů.

Každý ovladač disponuje 87 senzory, které sledují jeho pohyb, pozici v prostoru, sílu sevření a dosedající prsty. Dohromady se softwarem a algoritmy pak tyto senzory detailně určují záměry hráče.

„Velké množství senzorů není jen marketingový tahák, jelikož i při zdánlivě prostém odhození virtuálního objektu všechny najdou své opodstatnění. Zatímco optické a pohybové senzory zajistí rychlost a trajektorii, kapacitní a silové senzory odhadnou moment vypuštění objektu. Výsledek? O krok reálnější virtuální realita.“

Sledování prstů s rychlou odezvou dává prostor lepšímu zážitku a takřka neomezené škále gest. Každá ruka je navíc jiná, takže ovladače se neustále kalibrují, aby odpovídaly velikosti ruky a proměnlivému kapacitnímu odporu kůže.

Pokud vlastníte HTC Vive, nemusíte si ovladače od Valve pro Index kupovat, headset bude podporovat i ty od konkurence. Dobrou zprávou jsou hry, HTC Vive, Valve Index i Oculus Rift využívají SteamVR, což znamená že již v době prodeje bude k dispozici řada her. Valve připravuje i několik vlastních, ta první dorazí koncem letošního roku, bez bližších podrobností.

Před technickými specifikacemi a systémovými požadavky se vracíme ještě k ceně a dostupnosti. Valve Index lze již nyní předobjednat na Steamu v několika variantách. Valve Index VR Kit nabízí vše potřebné, včetně headsetu, ovladačů (levý a pravý) a dvou základních stanic, a vyjde na zmíněných 1079 euro, dostupný bude od 30. září 2019. Druhou variantou je headset s dvěma ovladači za 799 eur, ovšem je nutné dokoupit samostatně základní stanici za 159 eur. Samotný headset je za 539 eur a ovladač za 299 eur.

Technické specifikace headsetu Valve Index

Displeje: Duální LCD, 1440×1600 pixelů na oko, plné RGB pro každý pixel, globální osvětlování s perzistencí 0,330 ms při 144 Hz

Snímková frekvence: 80/90/120/144 Hz

Čočky: Dvouprvkové s naklopeným vsazením

Vzdálenost mezi čočkami: 58–70 mm, hardwarové nastavení

Zorné pole: Pro běžného uživatele o 20° širší než u zařízení HTC Vive

Ergonomické úpravy: Velikost hlavy, vzdálenost čoček od očí, vzdálenost čoček od sebe, pozice sluchátek + je k dispozici adaptér záhlavní kolébky

Připojení: 5m přípojný kabel, 1m odnímatelné zakončení s konektory USB 3.0, DisplayPort 1.2 a 12V napájením

Sledování: Senzory SteamVR 2.0 kompatibilní se základními stanicemi 1.0 a 2.0

Zvuk: Integrovaná nepřímá sluchátka Balanced Mode Radiators (BMR) 37,5 mm, frekvenční odezva 40 Hz – 24 kHz, impedance 6 ohmů, SPL 98,96 dBSPL z 1 cm

Mikrofon: Duální mikrofonní pole, frekvenční odezva 20 Hz – 24 kHz, senzitivita -25 dBFS/Pa při 1 kHz

Kamery: Stereo 960×960 pixelů, globální závěrka, RGB (Bayer)

Systémové požadavky pro Valve Index

Minimální:

  • Operační systém: Windows 10
  • Procesor: Dual Core
  • Paměť: 8 GB RAM
  • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 970, AMD RX480
  • Připojení: Širokopásmové připojení k internetu

Doporučené:

  • Procesor: Quad Core +
  • Paměť: 8 GB RAM
  • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1070 nebo lepší
  • Připojení: Širokopásmové připojení k internetu

Zdroj: tisková zpráva, oficiální stránky

, , ,

[reklama]
[reklama]

Komentáře