Závislost na videohrách je oficiálně nemoc, rozhodla Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace zařadila závislost na videohrách na oficiální seznam registrovaných nemocí a zdravotních problémů. Na nové verzi dokumentu se shodli všichni členové WHO a očekává se, že členské státy budou mít plán léčby a preventivní opatření připravena do ledna 2022.

Závislost na hraní počítačových hrách je definovaná nekontrolovatelným hraním, kdy hráč nemůže přestat ani poté, co má hraní negativní vliv na jeho život a zdraví. Hráči a jejich okolí by mělo dávat pozor na frekvenci, intenzitu a délku hraní. S tím je spojována absence jiných zájmů a každodenních aktivit, stejně tak progresivní eskalace chování. Podle WHO nastává problém poté, co jsou příznaky přítomny alespoň jeden rok, a mají negativní dopad na osobní, rodinný, společenský a profesní život i na vzdělání.

[reklama]

Světová zdravotnická organizace ve svém prohlášení odkazuje na dvě sebevraždy, které se staly poté, co Indie zakázala hraní hry PlayerUnknown’s Battlegrounds (Battle Royale hit na počítačích, konzolích a mobilech). Dále na devítiletou dívku, která každou noc více než deset hodin hrála Fortnite, a na více než 200 případů, které údajně mohly za rozvody ve Velké Británii.

V Japonsku má být podle tamního ministerstva zdravotnictví hrami postiženo 930 tisíc studentů. Počet se měl za posledních pět let zdvojnásobit a vláda má financovat výzkum prevence a léčby. WHO očekává, že se rychle podaří najít správné řešení a zabránit dalším zmařeným lidským životům. Tady ale nesouhlasí videoherní průmysl, stejně jako řada odborníků na duševní zdraví. Ti upozorňují, že příznaky jsou důsledkem jiných problémů a hrozí špatné diagnózy.

, , , , , ,

[reklama]
[reklama]

Komentáře