Představení hry: Days Gone i přes otevřený svět klade velký důraz na příběh

Exkluzivní hry pro konzoli PlayStation 4 nabízejí solidní příběhy místo obrovských otevřených světů, o které se ve svých titulech Assassin’s Creed, Ghost Recon, Watch Dogs a Far Cry snaží francouzský Ubisoft. Sony nás v poslední době rozmazlila propracovanými hrami s příběhem pro jednoho hráče – God of War, Spider-Man, The Last of Us, The Last Guardian či Uncharted. Otevřeným světům se ale společnost nevyhýbá, dopřála nám Spider-Mana na Manhattanu, a zvláště Horizon Zero Dawn od Guerilla Games (autoři střílečky Killzone).

Letos Sony bude pokračovat v přívalu zajímavých exkluzivit pro konzoli PlayStation 4. Rok plný hodování – doufáme ve vydání The Last of Us Part II a Death Stranding – zahájí koncem dubna Days Gone. Nová značka od oregonského studia SIE Bend, které má na svých bedrech vývoj série Syphon Filter, ale v posledních letech se věnovalo handheldům PSP a PS Vita; vytvořilo Resistance: Retribution, Uncharted: Golden Abyss či Uncharted: Fight for Fortune.

[reklama]

Days Gone je mnohem větší a mnohem ambicióznější než před chvilkou zmíněné tituly. A není divu, vždyť vývoj probíhá už šestým rokem, a nejen v Sony jsou napjati, jak se hráčům a médiím nová post-apokalyptická výprava zalíbí.

Jen další zombie akce? Ale kdepak!

Days Gone je akční hororová survival adventura odehrávající se ve zpustošeném americkém státě Oregon, kde hlavní hrdina Deacon St. John přežívá ve smrtícím post-pandemickém světě. V minulosti byl motorkářským psancem a členem motorkářského gangu, dnes je lovcem odměn, jenž se musí přizpůsobit novému světu. Na své motorce brázdí proměněný Oregon, bojuje s přeživšími a snaží se vyhnout hordě freakerů, což jsou nakažení lidé, kteří stále žijí, ale necítí bolest. Mezi nimi se vyskytuje několik druhů, včetně malých dětí, které můžete zabít. Na tom si nejspíš puritáni pěkně smlsnou…

[reklama]

Na první pohled vypadají freakeři jako zombíci. Ale to jsou infikovaní lidé, které studio popisuje jako stvoření bez duše. Chtějí žrát, žrát a zase žrát. Zároveň si uvědomují určité věci a podle situace se chovají. Když jsou v nebezpečí, mohou být hodně agresivní, a to i přesto, že necítí bolest. Když naopak loví, mohou se snažit svou oběť překvapit. Ve světě Days Gone existují různé druhy freakerů a každý druh má odlišné chování a platí, že na každého z nich musíte najít recept. Jejich chování se mění i s denní dobou. Ve dne je nalezneme spíše ve hnízdě a v noci shánějí potravu.

Příběh ale nebude pouze o zabíjení zmutovaných lidí a jiných přeživších. S ústřední postavou máme prožít napínavé chvilky. Často nás Deacon zavede do své minulosti a ukáže svět a život před vypuknutím pandemie. Uvidíme jeho zamilovaný život s půvabnou Sarah, budeme svědky jejich svatby a nejspíš nám scénáristé ukáží i co se se Serah stalo. Teď jsem vám neprozradil něco důležitého, co by se vývojáři snažili tajit. Nedávno zveřejnili trailer, v němž můžeme bezstarostný život Deacona vidět.

Příběh kolem Sarah je velmi dojemný a myslím, že se můžeme snadno ztotožnit s problémy, které Deacon řeší, když se snaží najít nový důvod k životu.

K dokončení příběhu je třeba 30 hodin hraní. Vývojáři doporučují hráčům objevovat svět, prozkoumat ho a třeba naleznete nové součástky pro vaši motorku. Ta je součástí Days Gone, Deacon na ní bude brázdit oregonskou divočinu. Nebudete to ale zadarmo, benzínu je málo a často se vám motorka porouchá. Součástky na opravdu se tedy budou hodit všemi deseti. Motorku lze různě upravit a modifikovat, zvýšit její výkon, změnit řízení atd.

„Motorka je jednou z nejdůležitějších součástí hry. Myslím, že jsme z motorky udělali opravdu ústřední součást survival módu. Musíte se o ni starat, musíte doplňovat palivo. opravovat ji a vylepšovat. Myslím, že časem zjistíte, že k této motorce máte opravdu vztah. Je možné upravit její vzhled, přidávat nálepky, změnit její barvu,“ dodal senior animátor Emmanuel Roth v rozhovoru zveřejněném na YouTube kanálu PlayStation Česko.

Ve videu možnost zapnout české titulky.

Důležité pro studio Sony je, aby hráči měli svobodu při plnění misí. „Jak bude hráč k misím přistupovat, je zcela na něm. Musí se rozhodnout sám. Ale svět se neustále mění, je dynamický. Někdy se situace změní a stane se mnohem nebezpečnější. Vliv na to má i měnící se počasí. Pokud například začne pršet, nepřátelé se budou rojit ve větších počtech. Nebo ve chvíli, kdy jste se stealth módu, najednou uslyšíte zavrčení a objeví se před vámi medvěd,“ prozradil dále Roth.

Když dojde na boj, a že na něj dojde, budeme používat různé pušky, brokovnice a pistole, stejně tak výbušniny, granáty, kuše a při nenápadném zabíjení také nůž. V tomhle světě, který lze popsat jako lesní a venkovské prostředí, nebude ale mnoho munice. Je nutné s ní šetřit a nechávat si zásoby na hordy freaketů. Když se proti vám vyřídí desítky a stovky zmutovaných, máte mít z toho pohledu strach. Můžete vzít nohy na ramene, případně vymyslet, jak hordu porazit. Třeba využijete již zmíněné výbušniny, které nastražíte u sudů s benzínem, nebo odříznete klády a zavalíte hordu dřevem. Tohle autoři hry nechají na vás…

Teď se podíváme na mapu. Zdá se, že je rozdělena do několika sektorů (což je docela obvyklé pro hry v otevřeném světě: Zaklínač 3 a Zelda: Breath of the Wild to mají stejně). Každý sektor vypadá docela masivně. Svět v Days Gone by neměl být zklamáním ani z hlediska velikosti a rozmanitosti.

„Nechceme, aby hráči znali celou mapu hned od začátku, a tak ji budou objevovat postupně společně s vývojem příběhu,“ řekl Emmanuel Roth.

Tak to by bylo Days Gone, které vyjde 26. dubna 2019 na PlayStation 4 s českými titulky. Těšíte se?

, , , , ,

Days Gone

Days Gone je exkluzivita pro PS4. Jde o survival akci se zombíky. Hraješ za bývalého motorkáře Deacona St. Johna, který se snaží na sopečném a zničeném americkém severozápadě přežít. Freakeři a přeživším mu jsou však v patách.

Datum vydání: 26.04.2019 Platforma: PS4 Lokalizace: České titulky

Více informací o hře Days Gone
[reklama]
[reklama]

Komentáře