Nejzajímavější květnové hry: Dobrodružství ve světě zamořeném krysami i post-apokalyptická střílečka

V dnešním článku se podíváme na ty nejzajímavější herní pecky, které vyjdou v květnu. V našem hledáčku se ocitly čtyři nejzajímavější kousky tohoto měsíce a dva tituly navíc, které si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

Sonic Team Racing (vychází 21. května 2019)

 • Dostupné na platformách: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
 • Vývojář: Sumo Digital
 • Vydavatel: Sega
 • Lokalizace: Bez češtiny

Modrý ježek sbírající zlaté kroužky je tu s námi už pěknou řádku let. Za tu dobu si dovedl Sonic vybudovat značnou základnu fanoušků, ale řekněme si popravdě, že náš ježatý hrdina v posledních letech potřeboval určitou změnu. Byly tu sice jisté pokusy o oživení série, ale ve většině případů se jednalo o tituly, které se netěšily velké oblibě a nedlouho po vydání upadly v zapomnění.

[reklama]

Sega se tak rozhodla jít úplně jinou cestou a po vzoru Maria a Crashe Bandicoota posadila Sonica a jeho přátele za volant nabušených závoďáků. První otázka, kterou ale taková změna přináší, je, jestli je tohle ještě vůbec Sonic?

Popravdě, z dostupných záběrů stoprocentně ano. Sonic Team Racing je sice klasická kart-like závodní hra, ale na věci jde po svém a snaží se přinést něco nového. Samozřejmě sbíráte kroužky a nově i power-upy, které k tomuto typu závodních her neodmyslitelně patří. Najdete zde i úpravu vašich vozů, které lze do jisté míry měnit, vylepšovat a tím pádem tak ovlivnit váš celkový výkon na trati. Potud tedy vše při starém.

Sonic se ale snaží zajít dál a dostupné jezdce – kterých je mimochodem patnáct a jedná se o starou známou partu (Tails, Knuckles, samozřejmě Sonic) – dělí do kategorií podle tří atributů: SPEED, POWER, TECHNIQUE. Každý atribut hraje větší či menší roli na trati a dává vám v závodě určitou výhodu. Můžete tak přejíždět přes povrchy, které by jiní nepřekonali, nebo všechny předjet hned na startu díky rychlejšímu charakteru.

Sonic Team Racing však sází, na rozdíl od ostatních her stejného žánru, na spolupráci ostatních hráčů. Prim tak hraje především kooperace a týmová hra, jejímž cílem není co nejrychlejší jízda, ale naopak co nejlepší spolupráce. Čekat tak můžete svižnější akci plnou driftů, napětí a týmové práce. Dle dostupných záběrů se tak jedná o starou dobrou kart racing hru, která vyniká konceptem spolupráce jednotlivých hráčů a týmů.

Navíc nabízí i plnohodnotný singleplayer, zde ale ovšem, jako vždy hrozí, že příběh bude poněkud slabší nebo bude singl. samotný hodně uspěchaný, a proto až příliš krátký. Příznivce vysokooktanových akcí by také mohla odradit samotná stylizace, která si po grafické stránce zachovává ducha předchůdců. Nelze tak čekat přehnaně realistickou fyziku nebo enormní množství vymazlených cut-scén. Ale přiznejme si, tohle u této hry nikdo nečeká.

Tohle je prostě Sonic. Tak jak ho máme rádi, se vším všudy (dokonce i ty tratě v sobě mají zakomponované levely z předchozích Soniců!), i když přeci jen trochu jinak. A zdá se, že správně.

Layer of Fear 2 (vychází 28. května 2019)

 • Dostupné na platformách: PC
 • Vývojář: Bloober Team
 • Vydavatel: Gun Media
 • Lokalizace: Bez češtiny

Vývojářské studio Bloober Team původem z Polska se prvně blýsklo v roce 2016 vynikajícím Layers of Fear. Za mě se jednalo a stále jedná o jednu z nejlepších hororovek, co kdy vyšly. Hra si totiž skvěle uměla pohrát s vaši myslí a hodně tomu pomohlo i samotné zasazení. Chopili jste se role šíleného malíře, který musí za každou cenu namalovat svůj mistrovský kus. Hráče tentokrát neděsila, kromě jediné výjimky, žádná monstra, ale měnící se prostředí. Stačilo se jen otočit a místnost za vámi se kompletně změnila tak, že jste ji nebyli schopni poznat. Titul proto vynikal už jen svým designem a atmosférou a jeho celková premisa tak byla doslovně pomyslnou třešničkou na dortu.

Celkově si tak Bloobeři připravili živnou půdu pro pokračování, a toho bychom se měli dočkat právě tento měsíc. Tvůrci se ovšem rozhodli pro změnu doby a prostředí. Tentokrát nás čeká průzkum kinematografie za dob průkopníka filmu Georgese Méliès. Pro ty, kteří se neorientují – to je ten, který natočil film s měsícem, kterému probodla oko raketa.

Ujmeme se proto role herce hrajícího ve filmu šíleného režiséra, který zkoumá místo natáčení – tajemnou loď, na které se děje cosi podivného. Co je realita a co fikce? Stejně jako u prvního Layers of Fear bude jen na vás zjistit pravdu.

Opět se můžete těšit na měnící se prostředí, obskurní obrazy a nepředstavitelnou, beztvarou hrůzu, ono tajemno, jenž definovalo první díl. Filmová tematika dle všeho druhému dílu opravdu svědčí a autoři se očividně opět vyřádili na celkovém designu proměnlivého prostředí.

Jediné, z čeho tak lze mít strach je to, jak vlastně hra dopadne. Možná nakonec nebude tak děsivá jako první díl. Třeba se bude jednat jen o nezajímavý walking simulator s několika málo možnostmi interakce. Možná bude dvojka nakonec ještě děsivější, než čekáme a předčí svého předchůdce. To vše se dozvíme už brzy.

A Plague Tale: Innocence (vychází 14. května 2019)

 • Dostupné na platformách: PC, PlayStation 4, Xbox One
 • Vývojář: Asobo Studio
 • Vydavatel: Focus Home Interactive / Comgad
 • Lokalizace: České titulky

Není moc her, které by se zabývaly stejnou tematikou jako A Plague Tale: Innocence. Vývojáři si poněkud netradičně zvolili klasické středověké zasazení, ovšem do morem zasažené Paříže.

Hlavní protagonisty, malé sirotky Amiciu a Huga tak staví před největší nebezpečí jejich života. Společně musí opustit zamořené francouzské ulice a najít odvahu překonat všechny nástrahy, které po cestě potkají. A že jich na oba sourozence čeká opravdu hodně, snad netřeba zmiňovat.

Především jsou to stráže, které vás budou nahánět pokaždé, když vás zahlédnou nebo uslyší. To ale kupodivu není ten nejhorší nepřítel, na kterého narazíte. Tím jsou všudypřítomné krysy přenášející mor. Ty potkáte prakticky na každém kroku a představují pro vás největší hrozbu. Je ale způsob, jak se obojímu ubránit.

A Plague Tale: Innocence totiž sází především na hru světla a stínu. Pochodně a lucerny tak budou vaším nejlepším přítelem, potkáte-li hejno nakažených krys, ale zároveň rozžehnutá svíce představuje jisté riziko. Díky ní vás mohou v mžiku zahlédnout lidé, kteří se na vás ihned vrhnou se zbraní v ruce. Jenže co platí pro vás, se vztahuje i na ně.

Amicia dostane do ruky pomoc v podobě praku, kterým může zhasínat nepřátelské pochodně a světla. Vojáky tak bleskem zasypou hladoví hlodavci, nebo může Amicia strážným rovnou uštědřit pádnou ránu kamenem do hlavy. Hra vám ale postupně nabídne i možnost naučit se něco málo alchymie, jelikož budete potkávat i přátelské postavy, které se vám budou snažit pomáhat. Časem se tak dostanete i k pokročilejšímu vybavení, které vám usnadní putování.

Ani malý Hugo však za svou sestrou nezůstává pozadu. Ačkoliv v boji není tak užitečný, dokáže se protáhnout prostory, kam by se Amicia nevešla, a tak zde zastává podobnou roli jako Ellie v prvním The Last of Us.

Protože oba sourozenci silně vnímají svoje okolí, bude je přibývající počet lidí postižených nákazou měnit a jejich psychika proto nezůstane stále stejná. Amicia i Hugo si uvědomují přítomnost smrti kolem sebe a reagují na ni. Stejně tak nenechávají bez povšimnutí jejich akce vedoucí k úmrtí nepřátel.

Pamatujte, že toto není cesta zabijáků, ale dvou malých dětí prchajících před největší středověkou hrozbou ohrožující miliony lidských životů.

A Plague Tale: Innocence je tak velice nadějně vypadajícím počinem, který rozhodně má šanci obstát v žánrové konkurenci. Jediné obavy tak samozřejmě můžeme mít o příběh a celkové tempo hry. Rozhodně se ale cestu Amicii a Huga vyplatí projít.

RAGE 2 (vychází 14. května 2019)

 • Dostupné na platformách: PC, PlayStation 4, Xbox One
 • Vývojář: id Software / Avalanche Studios
 • Vydavatel: Bethesda Softworks / Cenega Czech
 • Lokalizace: Bez češtiny

Nepochybný tahák tohoto měsíce. RAGE 2 je šílenější, praštěnější, křiklavější… Zkrátka a dobře – jestli jste čekali klasickou střílečku, jste tu špatně. RAGE 2 totiž mixuje všechny možné žánry a kupodivu se zdá, že to bude skvěle fungovat. Máme tu střílečku, nějaké ty speciální schopnosti často připomínající jakýsi potrefenější druh magie, jízdu v nabušených autech, ze kterých tryskají proudy benzínu doprovázené oblaky kouře… Je toho prostě hodně.

Není to však nějaký samoúčelný myšmaš, ale promyšlený mix toho nejlepšího ze všech možných her. Střelba a zbraně připomínající vynikající DOOM z roku 2016, jízdní model dodaný Avalanche Studios (to jsou ti, co dělali Mad Maxe a sérii Just Cause), k tomu všemu otevřený svět, který působí jako rozhlehlé hřiště, ve kterém prostě je co dělat.

Druhé RAGE si tak užijí především fanoušci frenetických, bláznivých přestřelek plných vysokooktanové akce a těch nejšílenějších technických udělátek, které si lze představit. Máme tu tedy kousek, který se snad směle zařadí vedle starší post-apokalyptické velikány a nezapadne podobně jako se to nedávno stalo Far Cry: New Dawn.

Bát se tak můžeme jenom o příběhovou linku, která snad nebude působit jen jako levná herní výplň, o jízdní model, který se v záběrech z hraní choval poněkud podivně, a o mikrotransakce, jednoho z největších herních strašáků současnosti.

Pak se samozřejmě nabízí otázka, jak zábavný vlastně bude svět, ve kterém se RAGE2 odehrává. Protože jakkoliv dobře vypadající mapa je bez zajímavých vedlejších questů, dobrého příběhu, s tím souvisejícího loru a míst k prozkoumání prostě k ničemu.

Snad RAGE 2 nezklame. Pravdu zjistíme už 14. května.

Co ještě stojí za pozornost

Conan Unconquered (vychází 30. května 2019)

Slibně vypadající strategie, která se opírá o známé barbarské univerzum. Silnou stránkou jsou náhodně generované mapy, možnost budovat a bránit vlastní stronghold a kooperace. Je ale otázkou, jak moc variabilní jsou jednotlivé mapy a obstojí-li taková strategie v porovnání s gigantem daleko větším – Conan Exiles. Je na místě namítnout, že nelze porovnávat strategii a online survival hru, ale nemůžeme opomenout fakt, že obě hry si vybraly stejnou předlohu, a proto se z tohoto hlediska dají srovnávat. Ale jak si vlastně Conan Unqonquered se zachycením celkové atmosféry povede oproti Exiles, teprve zjistíme.

Total War: Three Kingdoms (vychází 23. května 2019)

Druhá strategie na květnovém seznamu. Tentokrát se podíváme do Číny a dostaneme šanci hrát za jednu z frakcí soupeřících o post císaře. Na výběr bude z dvanácti válečníků, prim zde hraje především strategie a taktika. Proto se zdá, že budeme muset daleko více využít svých diplomatických schopností, abychom dosáhli svého. A pokud selže diplomacie, samozřejmě přijde na řadu boj, který z dostupných záběrů nevypadá vůbec špatně. Celkově se tak jedná o velice nadějně vypadající strategii, která by mohla důstojně reprezentovat jméno Total War.

, , , ,

[reklama]
[reklama]

Komentáře